Kostka brukowa jest bardzo często spotykanym materiałem na podjazdach, parkingach oraz chodnikach. Istnieją przypadki, że układana jest także na ulicach. Skąd wziął się pomysł na tego typu podłoże i kiedy rozpoczęła się jej historia? Czy jest tylko jeden model kostki brukowej?
Co to jest kostka brukowa?
Bruk to po prostu powierzchnia placu, która jest wzmocniona za pomocą położonej na niej pokrywy łączących się ze sobą ściśle kamieni albo kostek, przykładowo betonowych. Powierzchnię kładzie się na odpowiednio przygotowanej podstawie z tłucznia i piasku, które nie są tylko po to, żeby wyrównać podłoże, ale także odprowadzają padający deszcz. Na samym początku bruk był nawierzchnią z kamienia polnego lub różnej wielkości ciosów kamiennych, czyli tak zwane kocie łby, ale sukcesywnie nazwa ta zaczęła być używana także przy gruntach z kostek kamiennych czy też betonowych.
Krótka historia bruku – kiedy został wynaleziony?
Kostka brukowa była znana już w starożytnym Rzymie w IV wieku przed naszą erą. W pełni zaczęła być jednak wykorzystywana w II wieku, gdy Rzymianie rozpoczęli budowę brukowanych autostrad. Z końcem II wieku stworzonych było ich już spore ilości. Kilka lat po tym wydarzeniu drogi tworzone z kostki brukowej zaczęły pojawiać się we Francji, Belgii, ale również w Egipcie.
Współczesna kostka brukowa jest robiona trochę inaczej, gdyż w starożytności układana była tylko ręcznie, czasem z pomocą zwierząt. W starożytnym Rzymie, w którym zaczęła się historia bruku, budowanie powierzchni brukowych przyczyniło się do poprawienia funkcjonowania miast, przekazywania wiadomości, oraz dostęp do wielu miejsc, nie tylko na terenie Cesarstwa, ale i poza granicami Rzymu. To samo zobaczyć możemy w dzisiejszych czasach, kiedy to ulice – chociaż zupełnie innymi metodami budowane, są niesamowicie pomocne w codziennym życiu.
Współczesna kostka brukowa swoją historię zaczyna w XX wieku i wynaleźli ją Holendrzy, ponieważ ich drogi bardzo często były podlewane i konieczne było stworzenie tworzywa, które nie będzie łamać się i pękać. Początkowo Holendrzy kładli na utwardzonym piasku, kamienie naturalne lub części z gliny. Pierwsze kostki brukowe miały kształt prostopadłościanu i miały rozmiar 10 x 20 centymetrów. Do dzisiaj betonową kostkę o takim kształcie zwie się kostką holenderską. Takie kostki okazały się tanie w produkcji i bardzo wytrzymałe.
Gdzie w dzisiejszych czasach układana jest kostka brukowa?
Firmy zajmujące się brukarstwem we Wrocławiu zazwyczaj angażowane są do wykonania zadań na terenach prywatnych, gdzie kładziona jest kostka brukowa na podjazdach, chodnikach, balkonach i tarasach. Też pozostałe miejsca w ogrodzie często potrzebują ułożenia bruku. Na dodatek brukarstwo jest niezbędne podczas budowania parkingów, chodników oraz placów miejskich. Wiele miejsc we Wrocławiu i pozostałych miejscowościach wyłożonych jest kostką brukową. Firmy brukarskie mają w swojej ofercie różne rodzaje kostki brukowej i stosują je zależnie od miejsca i zaleceń. Zazwyczaj widziane są kostki betonowe a także granitowe, ale też kamienie polne, znane również jako kocie łby, ale również cegły drogowe klinkierowe. Wybierając odpowiednią kostkę brukową warto podpytać o radę fachowca. Z pewnością godną zaufania firmę brukarską odnajdziemy we Wrocławiu.