Międzynarodowe targi rolet i osłon przeciwsłonecznych organizowane są systematycznie co trzy lata w Stuttgarcie. Jest to bardzo istotne wydarzenie w tej branży zrzeszające ponad 1000 wystawców ze wszystkich krajów świata. Wystawy te organizowane są na 10 halach o łącznej powierzchni 124 000 metrów kwadratowych. Każdą edycję odwiedza ponad 65 000 gości ze 140 krajów. Wystawcy prezentują najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie markiz, rolet, osłon przeciwsłonecznych, bram, drzwi a także wielu innych. Warto wspomnieć, że część producentów czeka z prezentacją swoich najnowszych rozwiązań właśnie na targi w Stuttgarcie. Hale targowe zlokalizowane są w pobliżu lotniska oraz autostrady, co umożliwia gościom na bezproblemowe dotarcie na wydarzenie. Większość firm, które wystawiają tam swoje wyroby, to firmy zagraniczne. W 2018 na 1027 wystawców, aż 774 pochodziło spoza Niemiec.
Urozmaicony program ramowy targów jako gwarancja sukcesu
Plan wystawy rozpoczyna wręczenie nagrody za Innowacyjność. Kolejnym punktem programu są pokazy Młodych Talentów, oraz R+S Update, Forum Bram i Drzwi, pokaz Instytutu Techniki Okiennej. Dzięki pomocy organizacji partnerskiej odbyły się także warsztaty ES-SO (European Solar Shading Innovation). Należy podkreślić, że program ramowy urozmaicono o specjalne imprezy skierowane do konkretnych grup docelowych. Na pewno wystawy w Stuttgarcie są okazją do pogłębienia specjalistycznej wiedzy i wymiany doświadczeń z ekspertami w obrębie rolet okiennych, markiz, czy drzwi. Plan jest starannie ułożony, aby jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby rynku. Zainteresowani mogą na żywo zapoznać się z innowacjami w branży, a także przyjrzeć się rozwiązaniom w zakresie bezpieczeństwa, komfortu, efektywności energetycznej czy automatyzacji.
Jakie nowe wydarzenia czekają na odwiedzających targi?
Poprzednia edycja wystaw miała miejsce w 2018 roku. Zaplanowano wtedy powierzchnię hali tak, aby dział „Outdoor.Ambiente.Living” miał znacznie więcej miejsca na prezentację swoich produktów. To właśnie tam hotelarstwo i gastronomia mogły pokazywać swoje innowacje, co więcej w Rothausapark zorganizowano wystawy wyjątkowe dedykowane zwłaszcza tej branży. Najnowsze systemy w branży są na tyle elastyczne, że można je używać prawie w każdych rozwiązaniach architektonicznych, oraz wyróżniają nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi i ponadczasowym wzornictwem. Na pewno wart uwagi jest również dział „Smart Home”, na którym zorganizowano dużo wykładów oraz dyskusji. Swoimi doświadczeniami podzielili się m. in. specjaliści od rozwiązań antywłamaniowych, architekci oraz nabywcy. Każdego dnia targów zaplanowano inny temat przewodni jak np.:
- komfort,
- ochrona antywłamaniowa,
- efektywność energetyczna,
- montaż nowych rozwiązań.
Umożliwiło to szczegółowe omówienie każdego tematu. Nie zapomniano także o kwestiach sprzedaży najnowocześniejszych rozwiązań w branży. Na wystawie w 2018 roku po raz pierwszy zorganizowano ogólnoświatowy kongres Automatic Doors. Targi są niewątpliwie okazją do wyznaczenia pewnych ścieżek w branży. Przykładem mogą być rolety, które są coraz szybsze, bardziej zautomatyzowane i są inteligentne. W chwili obecnej rolety poza zapewnianiem bezpieczeństwa, zwiększają także efektywność energetyczną domów. Także bramy nie pozostają w tyle pod tym względem. Dzięki wykorzystaniu najnowszych rozwiązań technologicznych w dziedzinie napędów są także bardziej komfortowe. Na pewno ważnym aspektem w dziedzinie drzwi jest ochrona przeciwpożarowa i zabezpieczenia przed zadymieniem. W przypadku zabezpieczeń przeciwsłonecznych, to w tym dziale pokazano współczesne wzornictwo w połączeniu z najnowszą techniką. Również i w tym przypadku nie zapomniano o bardzo ważnej kwestii jaką jest efektywność energetyczna zarówno jeśli chodzi o osłony zewnętrzne, jak i wewnętrzne.
Obecność polskich producentów na targach
Targi w Stuttgarcie są niewątpliwie wydarzeniem ogólnoświatowym, z tego powodu nie mogło zabraknąć na nich kluczowych polskich producentów rolet, drzwi a także markiz. Na targach, które miały miejsce w 2018 roku pojawiła się liczna grupa polskich dziennikarzy, gości czy producentów. Swoje innowacyjne produkty zaprezentowało wówczas aż 39 wystawców z Polski.
Targi w 2021 roku zostały odwołane
Targi w 2018 roku odniosły znaczący sukces, zdecydowanie przewyższając oczekiwania organizatorów, głównie dzięki rozbudowie powierzchni wystawowych. Kolejna edycja miała odbyć się 3 lata później, czyli w 2021 roku. Niestety, ostatnie targi zostały odwołane ze względu na pandemię. Najbliższa edycja targów zaplanowana została na początku 2022 roku. Po długich dyskusjach z najistotniejszymi wystawcami, partnerami targów oraz ze stowarzyszeniami branżowymi podjęto tę decyzję. Mimo wszystko w zaplanowanym terminie miała miejsce elektroniczna wersja targów R+T digital. Na potrzeby branży stworzono bezpieczną platformę, która pozwoliła na producentom swobodny kontakt online. Dzięki temu możliwa była wymiana doświadczeń pomiędzy wystawcami i odwiedzającymi.
Wyjazd na wydarzenie dla zainteresowanych
Targi w Niemczech od wielu lat szczycą się znacznym powodzeniem i zainteresowaniem odwiedzających. Jest to duże wydarzenie dla osób śledzących najnowsze technologie w dziedzinie osłon przeciwsłonecznych, bram, markiz, drzwi oraz wielu innych. Systematycznie co trzy lata wystawcy z całego świata spotykają się, żeby pokazać innowacyjne rozwiązania w branży. Jednakże wyjazd na takie wydarzenie może być problematyczny, dlatego warto skorzystać z oferty firm organizujących tego rodzaju wyjazdy. Może z tego skorzystać zarówno odwiedzający, jak i wystawca. Dzięki temu można być pewnym, że najdrobniejsze szczegóły wyjazdu będą odpowiednio zaplanowane od a do z. Dzięki temu producent może skupić się na zaprezentowaniu produktu, a nie na organizowaniem transportu czy pobytu.