Fotowoltaika – czyli czym są panele słoneczne?
Instalacja fotowoltaiczna umożliwia wymianę energii promieniowania słonecznego na prad elektryczny. Za jej sprawą otrzymujemy darmowy prąd przykładając się do ochrony Ziemi. Można go zużywać na bieżąco do ogrzewania wody i nieruchomości, składować, oraz sprzedawać. Własna elektrownia fotowoltaiczna uniezależnia od podwyżek cen energii i sytuacji na rynku energetycznym. Fotowoltaika nie wiąże się z niszczeniem ekosystemu, toteż jest to rozwiązanie w pełni ekologiczne, zapewniające brak emisji niezdrowego dwutlenku węgla.
Rzetelny montaż fotowoltaiki z reguły robiony jest zgodnie z obowiązującymi wymogami technicznymi, warunkami przyłączenia a także dokumentacją techniczną. Zanim przystąpimy do zlecenia montażu paneli fotowoltaicznych warto zamówić audyt fotowoltaiczny. Podczas audytu fotowoltaicznego powinno się:
- wyliczyć zużycie prądu i zgodnie z tym dobrać odpowiednią moc konstrukcji fotowoltaicznej,
- rozważyć perspektywy montażowe,
- zweryfikować stopień zacienienia pokrycia dachowego ewentualnie terenu.
Słoneczny prąd fotowoltaiczny jest doskonałym źródłem energii odnawialnej i istnieje wiele argumentów, dla których opłaca się zacząć czerpać z korzyści, jakie ona niesie. Panele fotowoltaiczne są proste w konserwacji i działają przez długi okres.
Obecnie w kraju jesteśmy w stanie zauważyć boom na fotowoltaikę, zwłaszcza w takich województwach jak: Kujawsko-Pomorskie, Małopolskie czy Mazowieckie oraz w miastach takich jak Warszawa, Kraków czy Grudziądz.
Na fotowoltaikę w Grudziądzu możemy otrzymać dotację przeznaczoną dla dobra środowiska. Coraz więcej mówimy o degradacji środowiska, dlatego fotowoltaika cieszy się sporym uznaniem władz krajowych. Grudziądz rok do roku oferuje dofinansowanie na fotowoltaikę ze środków lokalnych. Dzięki dotacjom instalacja zwraca się zdecydowanie szybciej a także możliwości zamontowania paneli mamy zdecydowanie więcej.
Gdzie montowane są panele fotowoltaiczne?
Zostaliśmy przystosowani do klasycznego wyglądu farm fotowoltaicznych. Rzędy modułów fotowoltaicznych ułożone w liniowy sposób zerkają w słońce, niekiedy mierząc jego położenie. Tego rodzaju uporządkowane instalacje montowane są na gruncie oraz na pokryciach dachowych. Często instalacjom fotowoltaicznym wytyka się psucie estetyki terenu a także rażącą zmianę bryły budynku. A co, jeżeli panele fotowoltaiczne jesteśmy w stanie spożytkować jako element pasujący do otoczenia?
W Chinach została stworzona ogromna farma słoneczna składająca się z tysięcy paneli pokrywających szczyty oraz doliny gór Taihang. W pierwszej kolejności można odnieść wrażenie, że spoglądamy na szklaną ścianę któregoś ze współczesnych wieżowców. Kilka sekund później wiemy już, że to odczucie jest złudne. Władze Chin zamontowały w regionie panele fotowoltaiczne będące w stanie wytworzyć aż 321 megawatów energii rocznie. Docelowo farma słoneczna obniży wytwarzanie dwutlenku węgla o 251 000 ton rocznie.
Również w Chinach zainstalowana została farma, która swoim wyglądem przypomina olbrzymią pandę. Władze Chin zaplanowały budowę stu takich farm w całym kraju, gdyż to właśnie panda kojarzy nam się najmocniej z tym rejonem świata.
Amerykańskie supermarkety należące do sieci Target instalują panele w kształcie swojego logo. Takie samo rozwiązanie zastosowała kosmiczna spółka Elona Muska SpaceX. Jej logo został ułożony na dachu centrali w Kalifornii. Tak samo w USA oraz w Kanadzie coraz częściej pokrycia dachowe kościołów posiadają panele fotowoltaiczne które ułożono w bardzo oryginalny sposób, a dokładnie tak, by został stworzony z nich krzyż. Takich przykładów z całego świata można mnożyć bez ograniczeń a jedynym ograniczeniem podczas montażu paneli stała się nasza fantazja.
W kraju od jakiegoś czasu dodatkowym rozwiązaniem na instalację paneli stały się pływające farmy fotowoltaiczne. Co prawda w Polsce dopiero zaczynają się rozwijać, ale na świecie budowane są już od kilkunastu lat. Rozwój pływających farm fotowoltaicznych intensyfikuje się, więc w naszym kraju też będzie ich przybywać.
Pływająca fotowoltaika jest bardziej wydajna, gdyż pozwala wyeliminować ewentualnie zmniejszyć zacienienie a także liczbę brudów opadających na panele. Z kolei woda obniża temperaturę środowiska, co przekłada się na pracę paneli z wyższą wydajnością. Także modułowy sposób montażu – przy pomocy pływaków zakotwiczonych do dna – pozwala na łatwiejszą realizację obiektu niż w sytuacji lądowych farm fotowoltaicznych.