Rekuperacja staje się coraz bardziej popularna w rejonie Gdyni i całego Trójmiasta. Do zwiększonego powodzenia przyczynia się postęp technologii budowlanych. Gdy nowopowstałe budynki stają się coraz lepiej izolowane, często stosowane są szczelne okna, rotacja powietrza pomieszczeniu bywa problemem. Poznaj plusy rekuperacji i sprawdź, jaka jest zasada jej działania.
System działania rekuperacji
Najbardziej instynktowną rzeczą, jaką robi większość ludzi, jest otworzenie okien. Wiąże się to jednak z dużą stratą temperatury w pokojach wietrzonych w ten sposób. Przychodzi do tego hałas oraz pyły z zewnątrz kłopotliwe dla alergików, zwłaszcza jeśli chodzi o wielkie miasto takie jak Gdańsk czy Gdynia. Rekuperacja to metoda wentylacji nawiewno – wywiewnej z odzyskiem ciepła. Dzięki wirnikom czyste zimne powietrze, które jest zasysane do pomieszczenia zostaje ocieplone dzięki energii odzyskanej z powietrza, które zostało wyciągnięte z pomieszczenia. Cykl ten przebiega cicho oraz przy minimalnym użyciu energii.
Jakie zalety ma rekuperacja?
Niewątpliwą zaletą rekuperacji jest kwestia oszczędności. Rekuperacja umożliwia na zaoszczędzenie na rachunkach za ogrzewanie nawet do 70%, dzięki temu, że nie wytraca się ciepło podczas wymiany powietrza w pomieszczeniach. Dzięki wykorzystaniu filtrów możesz cieszyć się czystym powietrzem bez przykrych zapachów czy hałasu. Jest to również bardzo bezpieczne dla środowiska rozwiązanie. Bez rekuperacji domy ekologiczne lub pasywne nie mogą właściwie działać. Największym plusem rekuperacji jest jednak jej dobry wpływ na zdrowie, dzięki świeżemu powietrzu o optymalnej temperaturze i wilgotności poczujesz się lepiej, Twój sen stanie się zdrowszy, zwiększy się Twoja koncentracja, ciało i drogi oddechowe będą odpowiednio nawilżone, a alergicy dostaną wolne od pyłków powietrze.
Montaż rekuperacji
Aby rekuperacja działała bez zarzutu, nieodzowny jest dobry projekt techniczny i fachowy montaż. Warto skorzystać z usług doświadczonej firmy działającej na terenie Gdańska. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się czystym powietrzem przez wiele lat.
Źródło: ecosynergia.pl