Instalacja fotowoltaiczna składa się z modułów fotowoltaicznych i inwertera. Moduł fotowoltaiczny zmontowany jest z ogniw fotowoltaicznych, które łączą się ze sobą szeregowo, są zabezpieczone i znajdują się w oprawie. Ogniwa robione są z mono lub polikrystalicznego krzemu, który dzięki fotoefektowi przekształca energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną, czyli prąd stały. Inwerter przemienia prąd stały na prąd przemienny, a zatem na taki, który jest w gniazdkach. W ten sposób wytworzony prąd może być używany na bieżąco, rozliczany w systemie opustów ze sprzedawcą energii elektrycznej lub magazynowany.
Informacje w oparciu o stronę firmy Sollab – fotowoltaika w Pruszczu Gdańskim.
Na co można dostać dofinansowanie i jak wysokie?
W Pruszczu Gdańskim istnieje możliwość złożenia podania o dotację na zakup oraz montaż ogniw fotowoltaicznych, które mają moc w przedziale 2-10 kW, wyłącznie na potrzeby prywatnego gospodarstwa domowego. Maksymalna kwota o jaką można wnioskować to 30% kwoty brutto za zakup oraz montaż urządzeń – maksymalnie 3 000,00 zł.
Dodatkowo w Pruszczu Gdańskim rusza składanie pism na dofinansowanie kupna oraz montażu pompy ciepła. W tym przypadku, analogicznie jak przy ogniwach fotowoltaicznych możliwe jest otrzymanie do 30% wydatków na inwestycję – nie więcej jednak niż 4 000 zł.
Petycje typowo analizowane są zgodnie z kolejnością zgłoszeń do czasu, aż budżet zostanie rozdany.
Komu należy się dofinansowanie na fotowoltaikę w Pruszczu Gdańskim?
Dotacja na instalację fotowoltaiczną może być udzielona tylko na fabrycznie nowe urządzenia, które spełniają normy i są dopuszczone do wykorzystywania w Polsce.
Dotacja na instalację fotowoltaiczną w Pruszczu Gdańskim nie może być udzielona na naprawę lub powiększenie mocy systemu i instalacji, kupno używanej fotowoltaiki, opłatę transportu albo na pokrycie kosztów zakupu pomocniczego ekwipunku, który miałby prowadzić do odnowienia lub modernizacji posiadanych przez nas urządzeń oraz instalacji.
Do wniosku koniecznie trzeba dołączyć dokument potwierdzający, że jesteśmy właścicielami domu, na którym ma być realizowane zadanie. To może być na przykład wyciąg z księgi wieczystej. Całkowity wniosek o udzielenie dofinansowania powinno się złożyć w formie pisemnej, ze wszelkimi wymaganymi dodatkowymi dokumentami, w biurze podawczym Urzędu Gminy Pruszcz Gdański albo drogą pocztową. W sytuacji kiedy zostanie złożony niekompletny wniosek, do wnioskodawcy wysyłana jest prośba o uzupełnienie braków w przeciągu tygodnia. Wnioski, które nie zostaną skompletowane w ustalonym czasie nie będą analizowane. Niestety nie można dostać dofinansowania zarówno na panele fotowoltaiczne jak i na pompę ciepła.