Dla niektórych ludzi Kraków kojarzy się z wieloma zabytkami o znaczącym znaczeniu historycznym. Takim najistotniejszym przykładem krakowskich zabytków jest zlokalizowany na wzgórzu Wawel. Długi czas był on zasadniczą siedzibą polskich monarchów, a także posiadał funkcję obronną. Jest to miejsce, gdzie toczyło się życie artystyczne, polityczne a także intelektualne Polski. Także na Wawelu pochowano szczątki polskich władców. Nieco poniżej Wawelu zlokalizowane jest Stare Miasto wraz z Sukiennicami, oraz kościołem Mariackim. Także one uważane są za symbol Krakowa. Oprócz tego dzielnica Kazimierz bogata jest liczne zabytki. Na pewno Kraków to miasto z bogatą historią i wiekowymi, dobrze zachowanymi zabytkami. Trzeba jednak pamiętać, że Kraków to także nowoczesna architektura. Nowe budynki przeplatają się z cennymi zabytkami. Ale czy połączenie najnowszych budynków z tymi historycznymi zostało zrobione umiejętnie?
Dzielnica historyczna Krakowa
Kraków pod względem historycznym jest miastem niepowtarzalnym. Znajduje się w nim wiele cennych zabytków, a przeniesienie w XVI wieku rezydencji władców do Warszawy nie umniejszyło jego wagi. Historia Krakowa jest podstawą polskiej kultury a także tożsamości narodowej. W czasach Kazimierza Wielkiego wybudowano tam pierwszą wyższa uczelnia – Akademia Krakowska. Największy rozkwit Krakowa miał miejsce w XVI wieku, kiedy to miasto wzorowało się na Włoszech ideą renesansu. Mimo to, że Zygmunt III Waza zmienił siedzibę królów na Warszawę, nie umniejszyło to znaczenia kulturalnego Krakowa. Można powiedzieć, że był on stolicą Polski aż do pierwszego rozbioru Polski. W tamtym czasie miasto to było niezwykle ważnym miejscem dla krzewienia idei niepodległościowych, a pod koniec XIX i na początku XX nurt artystyczny Młoda Polska zostawił ślad w postaci wspaniałej architektury i sztuki.
Kraków i jego nowoczesna zabudowa
Nowoczesne budownictwo jest nie lada wyzwaniem przy
zarządzaniu nieruchomościami w Krakowie. Dzisiejsze budowle muszą być odpowiednio wplecione pomiędzy bezcennymi historycznymi zabytkami. Deweloperzy przed postawieniem budynku powinni otrzymać specjalne pozwolenie ze względu na historyczne znaczenie Krakowa. Dobrze wkomponowana współczesna architektura sprawia, że to miasto posiada niepowtarzalny klimat. Takim przykładem mogą być: High 5, Centrum Biurowe Lubicz a także Unity Centre. Kraków jest miastem, gdzie realizuje się dużo współczesnych inwestycji, z ekologicznymi rozwiązaniami, przyjaznych przede wszystkim człowiekowi. Także obsługa nieruchomości jest na wysokim poziomie, dzięki czemu miasto bezustannie się rozwija. Zabudowa miasta charakteryzuje się również tym, że budynki biurowe nie są zlokalizowane w jednym miejscu, a rozrzucone w kilku różnych częściach. Dzięki rozwijającej się architekturze biurowej, Kraków jest interesującym miastem także dla biznesu.
Zielone miasto Kraków
Miasto rozkwita również pod względem obszarów zielonych. Miasto dąży do stworzenia wielu małych, zielonych obszarów, do których każdy mieszkaniec będzie miał blisko. Powstaje wiele tzw. parków kieszonkowych, które są bardzo popularne na całym świecie. Można powiedzieć, że w Krakowie trwa teraz zielona rewolucja. Miasto inwestuje także wiele pieniędzy w odrestaurowanie istniejących już miejsc zielonych.
Kraków i jego bezładna zabudowa
Od jakiegoś czasu ma miejsce debata na temat niespójnej zabudowy Krakowa. Niewątpliwie zestawienie zabudowy historycznej z zabudową nowoczesną jest niełatwym zadaniem. Część radnych miasta a także mieszkańców nie mają pewności czy zgody na budowę nie były udzielane zbyt nierozważnie – z korzyścią dla deweloperów i szkodą dla mieszkańców. Na pewno niektóre obszary nie powinny być zabudowywane, a zamierzane są na nich inwestycje. Inwestorzy zazwyczaj wykorzystują lukę w polskim prawie budowlanym, a pracownicy urzędów nie mają możliwości, żeby uniemożliwić kontrowersyjne inwestycje. Część pozwoleń na budowę trafiła do sądu, gdzie znaleziono wiele błędów z winy urzędników. Sądy wydały wyroki, w wyniku których zakazano częśći inwestycji.