Okna są dla większości osób zwykłym elementem mieszkania i niekoniecznie interesuje nas ich historia albo jak mogą wyglądać w dzisiejszych czasach. Ważne, żeby były szczelne i czasem pasowały do wystroju. Ale czy wiecie od kiedy w otworach okiennych są stosowane takie okna, jakie znamy? Albo jaką jeszcze funkcję mogą spełniać poza wpuszczaniem promieni słonecznych do mieszkania? Mało kto jest zainteresowany ciekawostkami o oknach i szybach, a zdecydowanie jest to temat warty uwagi.
Ciekawostki o historii szkła
Szkło zostało wynalezione około 5000 lat temu, jednak w tamtych czasach robione było bardzo przypadkowo. Ludzie w tamtych czasach nie widzieli potencjału szkła i tworzyli z niego ozdoby, które miały przypadkowy kolor i nie były w ogóle przezroczyste. Dopiero po dłuższym czasie zauważono, że można z niego robić taki kształt, jaki tylko się chce. Dzięki temu zaczęły powstawać szklane naczynia.
Czy wiesz, że zanim zaczęto tworzyć szklane szyby, budynki zazwyczaj nie miały w ogóle okien? Wszystko dlatego, że nie istniał inny materiał, który można było wykorzystać jako osłonę przed zimą. Dopiero mniej więcej w 100 roku naszej ery pojawiło się szkło okienne. Nie chodzi tutaj oczywiście o okna plastikowe lub okna drewniane, które znamy dzisiaj. Produkowane wtedy szkło nie było w pełni przezroczyste, ale nie było również ciemne. Dzięki temu do domów mogło wpadać trochę światła. Historia szyb okiennych w Polsce sięga z pewnością XIII wieku, ale to także nie były takie okna jakie mamy dziś. Możemy stwierdzić, że pierwsze, podobne do naszych, szyby okienne zaczęły powstawać w XIV wieku, jednak masowo produkowane były gdzieś między XIX a XX wiekiem. Na początku były to jedynie szyby w drewnianych ramach. Okna plastikowe zaczęły pojawiać się na rynku w latach 60 XX wieku, a w Polsce swoją popularność zyskały w połowie lat 70 XX wieku.
Czy wiesz jakie są najciekawsze okna na świecie?
Prawdopodobnie wszyscy wiemy, że okna, które kupujemy do domu różnią się niezwykle od tych, które znajdują się w świątyniach. To właśnie w kościołach zazwyczaj podziwiamy kolorowe witraże, które robią niezwykłe wrażenie. Głównie dlatego to one są najsłynniejszymi oknami na świecie. Nie ulega wątpliwości, że jednymi z najbardziej popularnych są witraże w Sagrada Familia w Barcelonie. Nie ma w tym nic dziwnego, przecież nie często obserwujemy okna w takim rozmiarze i kolorze. Kolejnym budynkiem na mapie pięknych okien jest Kaplica Dziękczynienia w Teksasie. Jest to budynek, w którym można oglądać można spiralę z okien, która pnie się aż do sufitu. Ciekawe szyby bywają nie tylko w świątyniach. Doskonałym tego dowodem jest Holenderski Instytut Dźwięku i Wizji, który składa się niemal cały ze szklanych paneli. Każda szyba ma inną barwę i wygląda trochę jak ekran telewizora. Jeśli będziecie niedaleko Hilversum to obowiązkowo zobaczcie z bliska ten niezwykły budynek! Następnym przykładem niezwykłego zastosowania okna jest Akwarium w Parku Rozrywki w Zhuhai. W tym miejscu ogromna szyba została wstawiona między miejscem spacerowym, a akwarium, które ma aż 49 milionów litrów i pływają w nim morskie stworzenia!
Czy wiesz co jeszcze można zobaczyć na oknie?
Zaczynamy już przyzwyczajać się do inteligentnych urządzeń w domu. Coraz częściej decydujemy się aby zdalnie włączać odkurzacz, zmieniać moc i barwę światła lub otwierać i zamykać rolety. Nie jest dla nas mimo to oczywiste istnienie inteligentnych okien. Co robi więc SmartWindow? Mając tego typu szybę nie potrzebujemy w zasadzie osobnego telewizora. To właśnie na szybie możemy włączyć film lub program telewizyjny. To co ciekawe to, że inteligentną szybę łączy się z komputerem albo telefonem przy pomocy WiFi, Bluetooth, a nawet z USB. Ekran telewizora w szybie jest na dotyk i może niezwykle zadziwiać swoją użytecznością.